Haber

21 MART DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

21 MART DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

ÖZEL BEŞİRİ SEYİTOĞULLARI ÖZEL EĞİTİM VE RAHABİLİTASYON MERKEZİ BÜNYESİNDE KAYITLI OLAN DOWN SENDROMLU ÖĞRENCİLERİMİZ BU GÜNDE UNUTULMADI. 21 MART KAPSAMINDA FARKINDALIK YARATMAK İÇİN KUTLANAN DOWN SENDROMLULAR GÜNÜNDE VELİLERİMİZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN OKULUMUZ PERSONELLERİNCE BİR EĞLENCE DÜZENLENDİ.YAPILAN KUTLAMALARA İLÇE KAYMAKAMI SAYIN MUSTAFA MASLAK,İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ UBEYDULLAH AYDIN, İLÇE ŞUBE MÜDÜRÜ SELİM KARAHANLI,YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ERSİN ÇELİK in KATILIMIYLA COŞKULU BİR ŞEKİLDE KUTLANDI.

21 Mart (21/3) günü, Down sendromlu insanlarda 21’inci kromozomun 3 tane oluşunun simgesi kabul edilerek Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 tarihli kararı ile 21 Mart’ı resmi “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımıştır.

+1 FARKLA AYNIYIZ

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23’ü anneden 23’ü ise babadan geliyor. Down sendromunda ise, iki adet olması gereken 21. kromozom üç adet oluyor. Bunun sonucunda da toplam kromozom sayısı 46’dan 47’ye çıkıyor.

TÜRKİYE'DE 70 BİN CİVARINDA

En sık görülen genetik bozukluklardan biri olan Down sendromu; yaklaşık olarak her 800 canlıdan biri down sendromlu olarak doğuyor. Dünya üzerinde 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşıyor. Türkiye’de henüz net bir veri olmamakla birlikte Down Türkiye Down Sendromu Derneği'nin açıklamalarında 70 bin civarında Down sendromlu vatandaş olduğu tahmin edildiği söyleniyor.

0 - 2 YAŞ ARASI EĞİTİM ÖNEMLİ

Down sendromlu doğan bebeklerin büyüme ve zihinsel gelişmeleri akranlarına nazaran yavaşlık gösteriyor. Bu yavaşlık yaş ilerledikçe yaşıtlarına oranla geride kalmışlık olarak kendini gösteriyor. Ancak Down sendromlulara uygun eğitimler verilerek Down sendromluları hayata kazandırmak mümkün. Bu eğitimlerde 0-2 yaşın önemiyse büyük. Down sendromlu raporu bulunan down bebekler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Rehabilitasyon Merkezleri'nde ücretsiz eğitimlere katılabiliyor.

 

 

27.03.2018
« Tüm Haberler